TARİHÇE

1967

HAKKIMIZDA

AK Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş. 1973 yılında kurulmuş ve bugüne değin faaliyetini başarıyla sürdürmeye devam etmektedir. Güçlü sermaye yapısı ile makine parkını tamamıyla yenileyip modernize eden ve sürekli kapasite artıran Akmetal, 2009-2012 yıllarında modern teknoloji ile kurulan ve ülkemizde örnek tesislerden olan 2.000.000 ton/yıl cevher işleme kapasiteli Adana/Aladağ Kumbükü-1 ve Kumbükü-2 işleme tesislerini faaliyete geçirmiştir.

img-display Açık işletme yöntemi ile son yıllarda 50.000 ton/yıl yüksek tenörlü (% 42-52 Cr2O3) tuvönan krom üretim kapasitesine ulaşmış olan işletmelerde, düşük tenörlü krom cevherinin zenginleştirilerek ekonomiye kazandırılmasını sağlayan konsantratör, jig ve triyaj tesisleri ile 186.000 ton/yıl konsantre üretim kapasitesine ulaşılmıştır. 3 ayrı bölgede faaliyet gösteren 4 büyük tesisi, 11 adet işletme ve 4 adet arama ruhsatlı olmak üzere 15.000 hektarlık arazide madencilik faaliyetlerini sürdüren Akmetal Madencilik bugün sektörün en büyük yerli üreticilerinden birisi konumuna ulaşmıştır. Zenginleştirme tesislerinden çıkan atık maddelerin çevre kirliliğine neden olmaması için tüm önlemler alınmaktadır. 2009 yılında Adana Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’ yi bünyesine katarak sahip olduğu Kozan ve Etekli Kurşun-Çinko sahalarında etüd çalışmalarını tamamlayarak önümüzdeki yıllarda Kurşun-Çinko üretimine geçmeyi planlamaktadır.

 

Akmetal Madencilik bünyesinde bulundurduğu 44 mühendisiyle ve 1000 kişiye sağladığı iş olanağı ile çevreye duyarlı ve modern teknolojiye sahip tesis ve ocakları ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaktan gurur duymaktadır.

Back to top